Komosa biała, czyli lebioda
Składniki:
300 g obranych, umytych, młodych liści lebiody,
1 cebula,
2-3 ząbki czosnku,
oliwa z oliwek,
przyprawy: sól, pieprz
Przygotowanie:
Na podgrzaną oliwę wrzucamy cebulę i czosnek. Czekamy, aż cebula się zarumieni. Dodajemy liście lebiody i na początku odrobinę wody, aby się dusiła około 15 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ryżem, kaszami, jako farsz do pierogów.
Informacje o roślinie:
Najlepiej zebrać młode liście lebiody tak około 15 cm. Sezon na takie liście to przełom maja i czerwca. Ważne, aby zbierać w ekologicznym środowisku, z dala od nawożonych i pryskanych gleb.
Komosa biała, inaczej lebioda czy chłopski szpinak, to roślina jednoroczna, pospolicie występujący chwast. W dawnych czasach, ze względu na swoje właściwości ratowała ludzi przed głodem. W czasach wojny była nieoceniona. Dzisiaj straciła na wartości i traktowana jest bardziej jako szkodnik upraw. Włączona do naszego menu może zapewnić sporą dawkę witamin i minerałów.
Na jej bazie można przygotowywać różne potrawy. Jest ona trująca, zawiera min. saponiny, ale nasiona i młode liście są także jadalne. Aby pozbyć się trujących składników - liście przed spożyciem muszą być gotowane. W smaku są znacznie lepsze niż szpinak i bardziej mięsiste. Posiadają wiele wartości odżywczych: białko, węglowodany, witaminy C, B1, B2, A.