Wrotycz - Przepisy Ludowe
Wrotycz pospolity to bylina z rodzaju astrowatych. Z pięknymi żółtymi kwiatami i mocnym aromatem. Wrotycz był ceniony już w starożytności dzięki swoim leczniczym właściwościom. Powszechnie stosowano go jako środek na pasożyty, dnę moczanową, reumatyzm, zaburzenia trawienia.
Wrotycz ma między innymi działanie przeciwzapalne, odkażające, przeciwbólowe, rozkurczowe czy antyalergiczne. Jest alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się go zewnętrznie na pchły, wszy, alergie, reumatyzm, łuszczycę, liszaje, ropnie, trądzik pospolity, różowaty, czyraki, opryszczki, choroby gardła; niszczy nużeńca, kleszcza, świerzba.
Intensywny zapach wrotyczu i jego właściwości są wykorzystywane także w domu i ogrodzie.
Zawiera on wiele zdrowotnych właściwości ale jest to również niebezpieczna roślina ze względu na zawartość trującego tujonu. Substancja ta wpływa na układ nerwowy, może powodować poty, biegunki, krew w moczu, kołatanie serca czy halucynacje. Nie powinny go stosować również kobiety w ciąży.
Wrotycz zbieramy w okresie kwitnienia. My zbieramy na koniec lipca i w sierpniu. Surowce trzeba wysuszyć w ciemnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 50 stopni C.
Informacje podane przez nas pochodzą z przepisów ludowych oraz receptury dr. H. Różańskiego.
Wybrane przez nas receptury:
1. Nalewka wrotyczowa.
Przepis: 1 szklanka świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela zalać 250 ml alkoholu 40-70%, macerować 7 dni w zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu. Po tym czasie przefiltrować.
Zastosowanie:
Nierozcieńczona forma do wcierania w obolałe kończyny dolne i stawy (reumatyzm).
2. Ocet wrotyczowy.
Przepis: 1/2 szklanki świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela zalać 250 ml octu 10% (używam jabłkowego), macerować 7 dni w zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu. Po tym czasie przefiltrować.
Zastosowanie:
W formie rozcieńczonej (1 łyżka octu na 150 ml wody) stosować do płukania, okładów, przemywania. Przy wszawicy wcierać ocet we włosy na 3 godziny, nakryć folią, umyć włosy i wypłukać w wodzie z dodatkiem octu lub nalewki wrotyczowej. Powtórzyć co 3 dni 3-4 razy.
3. Olej wrotyczowy
Przepis: 1 szklanka świeżego lub suchego rozdrobnionego ziela zalać 400 ml ciepłego oleju winogronowego. Macerować 7 dni w zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu. Po tym czasie przefiltrować.
Zastosowanie:
Smarować skórę trądzikową i łuszczycową zamiast balsamu.
*Wybrane przez nas receptury należy zawsze przed zasosowaniem skonsultować się ze specjalistą medycznym.